Дори и най-скъпоструващите ремонтни дейности за предпазване и отстраняване на щети от влага са безполезни, ако Вие самите не се грижите за достатъчното обезвлажняване на жилището си. На прекомерното овлажняване може да се подейства по-следния начин:
Важи за всички помещения:
- Отделните помещения трябва да се отопляват по-възможност равномерно, температурните разлики между тях да са възможно по-малки.
- Стоящи и висящи плътно до стената – мебели и завеси да се поставят или окачат възможно по-далеч от нея.
- Картините да се монтират с дистанционни шайби или други приспособления.
- Ъглите на външните стени да не се закриват с мебели.
- При мебели с височина до тавана, цокълът и блендата да са с вентилаторни отвори.
- Дистанция от пет сантиметра от стената позволява необходимата въздушна циркулация.
- Вентилатор, монтиран странично отзад на шкафа и включван неколкократно в денонощието също допринася за циркулация на въздуха и отвеждане на влагата.
БАНИ
- Баните трябва да се затоплят преди ползване, за да имат стените достатъчно висока температура, когато се образува водна пара.
- Застрашените от влажност ъгли в банята /например в бани без прозорци/, трябва да се затоплят с монтирана лира или друг топлинен уред.
- Особено бързо се нагряват залепените изолационни плоскости.
- След ползване, излишната влага в малките бани може да се отведе с вентилатор, в случай, че проветрението от прозорците не е достатъчно или пък липсват прозорци изобщо.
- В бани с принудителна вентилация вратата към останалите помещения трябва да е снабдена с вентилационен шлиц.
КУХНИ
В кухните произведената по време на готвене влага трябва принудително да се отведе с абсорбатор /аспиратор/, при което трябва да се отнеме въздух от топлата част на жилището. В случая много помага вентилационен шлиц на кухненската врата, също така е необходимо в края на готвенето кухнята за кратко време да се проветри.
СПАЛНИ
Спалните помещения трябва да се отопляват и многократно да се проветряват.
Пет минути са достатъчни, за да може да се смени топлият влажен въздух с по-студен и по-сух и да се изпари влагата от стените ,мебелите, леглата и подовите настилки.
Късото проветряване не охлажда стените и мебелите,a неотопляемите спални трябва постоянно да се проветряват и също така вратата към останалата част от жилището трябва да се плътно затворена, за да не навлиза влажен топъл въздух в студеното помещение.